Kan laktos i Papaverin vara boven?


Asså, jag har blivit mycket sämre i magen den senaste perioden. Mycket spring till toa.

Det börjar bli som förra året, inte lika jobbigt dock. Det som är gemensamt med förra hösten och i våras är intag av Papaverin, som minskar värken något.

Kollade i Fass och den innehåller laktos. Vad fan?! Kan det vara det som framkallat dessa besvär?

Får testa att inte ta pillren ett tag. Får mer värk, men slipper diarré.

Får kanske kolla med vårdcentralen om det finns annat jag kan ta istället. Får annars ta flera Xylaktos.

Men första testat är hoppa över Papaverin.

Har fått åka hem tidigare under den sista perioden för att ha fri tillgång till toa. Har dessutom blivit matt av all kramp och spring på toa.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.