En granne skjutsade mig fram o tillbaka till vårdcentralen i Öster o jag slapp ta bussen & gå. Skit snällt av honom. Jag lär behöva betala tillbaka vänligheten genom att fixa deras telefoner, surfplattor, tv & dator! Han gick runt i bilfirmor medan jag var i vårdcentralen i dryga timmen.
Det var lite här o var, annars hade jag tagit hojen, då det var +2 grader.
Diabetessköterskan hade en svans i form av en läkare o jag tyckte att det var OK att läkaren var där med.
Efter en del snack, så kollade hon sockervärdet o det var 4,8 ca 4 timmar efter senaste matintag (åt mellis runt 06).
Fick hem blodsockermätare att mäta 2-3 gånger om dagen och kommer att bli uppringd om 2-3 veckor.
Får lämna urinprov nästa vecka, annars lämnade jag prov för långtidssocker o kolesterol innan jag lämnade vårdcentralen.
Något som förvånade mig mycket var att jag hade krympt! Fån 165 till 162! Blodtrycket var normalt från tidigare låg, så jag är normal på den fronten.
Laddade ner appen till blodsockermätaren och kopplade det till telefonen utan att kolla manualerna. Får se hur det går med mätandet.